Historia

, czyli o Emigrantach od samego początku
Rosja i Ameryka

Zespół zrodził się pod koniec 1989 roku z inicjatywy Edmunda Stasiaka, który po latach spędzonych w kapeli Jana Borysewicza Lady Pank postanowił rozwinąć skrzydła i sam komponować pod szyldem własnej kapeli EMIGRANCI. Do współpracy zaprosił byłego basistę Oddziału Zamkniętego oraz grupy Martyny Jakubowicz Roberta Jaszewskiego. Rolę pałkera panowie powierzyli znanemu z grupy Perfect Piotrowi Szkudelskiemu. Spotkanie sekcji rytmicznej, czyli Roberta i Piotra nie było przypadkowe gdyż obaj występowali już razem wcześniej w grupie towarzyszącej Martynie Jakubowicz. Aby kapela mogła w pełni zacząć działać potrzebny był jeszcze wokal. Wybór padł na znanego z zespołów Hak i Aya RL Pawła Kukiza. Muzycy ci zebrali się na początku w celu zarejestrowaniu utworu "Na falochronie" w STUDIO IZABELIN w maju 1990 roku. Do muzyki Edmunda Stasiaka słowa skreślił Paweł Kukiz i w ten oto prosty sposób utwór opowiadający o beznadziej służby wojskowej stał się przebojem roku 1990. Gościnnie na instrumentach klawiszowych zagrał Mariusz Zabrocki. O popularności utworu może świadczyć to, iż na kultowej Liście Przebojów Programu 3 znalazł się aż 12 razy w pierwsze 15-stce, zaliczając aż 4 razy pozycję numer 1. Po sukcesie utworu EMIGRANCI rozpoczęli bardziej regularną działalność. W styczniu 1992 roku na Rock For AIDS w warszawskiej Hali Gwardii zagrali pierwszy koncert. Od lutego do maja zespól zaszył się w STUDIO IZABELIN, gdzie pod okiem producenta Andrzeja Puczyńskiego rozpoczęli nagrania debiutanckiego albumu "Rosja i Ameryka". Album ukazał się w połowie roku i został wydany przez firmę Bass Records. Nowym Emigrantem, który pozostawił swoje partie klawiszy na płycie był Piotr Pruski znany wcześniej z zespołu Syndia. Na płycie pojawili się także goście Igor Czerniawski w utworach "Ponad świat" i "Prosto do słońca" oraz Mariusz Zabłocki w utworze "Na falochronie" Na płycie znalazło się 8 utworów z muzyką Edmunda Stasiaka i słowami Pawła Kukiza oraz cover LED ZEPPELIN zatytułowany "Piosenka Emigrantów" Płyta przyniosła kilka przebojów "Prosta do słońca", "Nawet tu" oraz "Rosja i Ameryka”, które pozwoliły przedostać się do czołówki zespołów początku lat 90-tych.

Mówię do Ciebie

W roku 1993 nastąpiły poważne zmiany personalne najpierw odszedł Piotr Szkudelski, który dołączył do reaktywowanego na koncerty w Kanadzie Perfectu. Nowym perkusistą został Marek Surzyn znany ze współpracy m.in. z Brekaut, Kciuk&Surzyn Band. Długo nie trzeba było czekać, aby w jego ślady poszedł Paweł Kukiz powracając do swojej macierzystej formacji Piersi. Nowym wokalistą został Marek Hojda, który już wcześniej grał w zespole na instrumentach klawiszowych. W roku następnym Emigranci wystąpili na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, gdzie wykonali "Na falochronie" oraz niewydany utwór "Wstawaj i walcz. W 1995 roku firma Koch International opublikowała album "Mówię do Ciebie". Na płycie znalazło się 11 kompozycji Edmunda Stasiaka i Marka Hojdy, do słów Jacka Skubikowskiego, Pawła Kukiz i Marka Hojdy. Album przyniósł również cover, polskiej grupy TEST "Przygoda bez miłości". Nowy album wydłużył listę przebojów o utwory "Mogłem" i "Przejdę przez ogień". Promocja albumu to nie tylko koncerty plenerowe czy klubowe. Emigranci promowali album trasą wiodącą przez rozgłośnie radiowe, w których dawali transmitowane lub retransmitowane koncerty. Tak odbyło się np. w Katowicach, Zielonej Górze oraz warszawskiej Trójce. Jeden z większych koncertów 1995 roku odbył się w maju, kiedy to poprzedzili Perfect na stadionie Legii. Utwór "Na falochronie" został wtedy wykonany w rozszerzonym składzie o Pawła Kukiz i Piotra Szkudelskiego. Na składankowej płycie "Wyłącz 220 V cz.2" znalazła się nowa akustyczna wersja "Na falochronie" z wokalem Marka Hojdy. W następnych latach zespół skoncentrował się na koncertach, a w 1998 roku zawiesił działalność. Marek Hojda zajął się produkcją muzyki, a Edmund Stasiak realizował się jako dystrybutor akcesorii muzycznych.

…I Inne utwory

W 2004 roku Edmund Stasiak wraz z Robertem Jaszewskim podjęli decyzję o reaktywacji, zaproszono do współpracy perkusistę Valeriego Mirosznikova znanego z kapeli Zdobywcy Pewnych Oskarów. Od tego momentu rozpoczęły się poszukiwania wokalisty. Po wielu przesłuchaniach wybór padł na dobrze zapowiadającego się, młodego i żywiołowego Rafała Brzozowskiego wyróżnionego w programie "Szansa na Sukces". Zespół w nowym składzie zaczął koncertować z programem opartym na znanych z dwóch pierwszych płyt przebojach zespołu. Szerszej publiczności zespół zaprezentował się podczas Gali Top Trendy 2005 gdzie wystąpił na jednej scenie z Janem Borysewiczem i Pawłem Kukiem. Jednocześnie przygotowywany był materiał na trzecią płytę Emigrantów. W trakcie wejścia do studia nastąpiła zmian składu a mianowicie pojawił się nowy perkusista Krzysztof Patocki znany z zespołu Kasi Kowalskiej oraz Bracia. Nagrania rozpoczęły się 17 lutego 2005 roku, w warszawskim studiu Sound And More. Album zatytułowany "I inne utwory" wyprodukował, zmiksował oraz zagrał na Hammondzie i klawiszach Rafał Paczkowski. Przy produkcji asystował Edmund Stasiak. Podczas "Jarocin Festiwal 2006" w bloku Pawła Kukiza zespół pojawił się z gościnnym udziałem Pawła w utworze "Na falochronie" Ponadto muzycy zespołu Emigranci wsparli muzycznie Pawła Kukiza i Igora Czerniawskiego występujących z zespołem Aya RL oraz młodą wokalistą Ramoną Rey. Płyta została wydana przez wytwórnię Sonic Records, 25 września 2006 roku Przed ukazaniem się płyty ukazał się singiel "Ludzie i rzeczy" oraz nowa wersja utworu "Na falochronie" – 2006 Jesienią zespół nakręcił teledysk do utworu "Ludzie i rzeczy”, w którym gościnnie pojawił się Marek Surzyn. W 2007 roku dochodzi do zmiany składu, nowym pałkerem zostaje Maciej Gołyźniak, znany m.in. z zespołu Toronto oraz Why Not? Tak zestawiony zespól zaprezentował się pierwszy raz publiczności na koncercie 22 czerwca w Namysłowie. W 2008 roku na kilka koncertów nieobecnego Rafała Brzozowskiego zastępuję były frontman Oddziału Zamkniętego Marcin Czyżewski.

Top Zdjęcia
Emigranci w sieci
Partnerzy